Ciekawostki o segregacji odpadów komunalnych ze szkła
Pamiętaj do zielonych pojemników lub worków na szkło możesz wrzucić tylko szkło opakowaniowe (nawet to potłuczone).
Nie wrzucaj:
- szyb
- luster
- dzbanków
- talerzy szklanych
- porcelany
Dlaczego segregacja dotyczy wyłącznie odpadów opakowaniowych?
Odpady ze szkła przetwarzane są poprzez podgrzewanie ich do wysokiej temperatury celem uzyskania płynnego szkła. Odpady szklane inne niż opakowaniowe mają niższą temperaturę topnienia i mogą zanieczyścić całą masę odpadów przekazaną do recyklingu. Największym problemem jest porcelana w odpadach szklanych, która uniemożliwia przekazanie odpadów do przetopienia i cały strumień odpadów jest zawracany do ponownego wysortowania.
Ciekawostka:
Pozostawiaj metalowe nakrętki na opakowaniu szklanym.
Dlaczego zostawiać metalowe nakrętki na szklanych opakowaniach?
Tłuczka szklana przechodzi taśmowo przez separatory, które dzięki magnesowi oddzielają elementy metalowe od szkła. Takie rozwiązanie pozwala odzyskać cały metal w procesie. W przypadku odkręcenia nakrętki metalowej i wrzucenia jej do żółtego pojemnika lub worka na tworzywa sztuczne i metale może dojść do utraty tego strumienia odpadów.
Dlaczego?
Odpady z tworzyw sztucznych przesiewane są przez specjalne sita przed dalszą segregacją. Sita te mają różne wymiary (0-20 mm; 20-80mm oraz większe niż 80mm). Badania wykazują, że około 10% masy odpady podsitowej stanowią metale. Masa podsitowa nie jest kierowana do recyklingu, a więc i zakrętki nie będą ponownie wykorzystane.
Jeżeli chcesz poznać więcej ciekawostek, lub chciałbyś zorganizować spotkanie na temat odpadów w swojej firmie - Zadzwoń 503 811 312