Zastanawiając się nad istotą sprawy odpadów palnych należy zastanowić się o jakich odpadach mowa. Odpady z grupy odpadów komunalnych powstają w gospodarstwach, a rocznie każdy Polak produkuje ich około 350kg.
Spośród całego strumienia odpadów po prawidłowym wyselekcjonowaniu odpadów na instalacji pozostałościom z sortowania wytwórca zmienia kod odpadów z odpadów grupy 20 na odpady z grupy 19 12 tj. z Odpady z mechanicznej obróbki odpadów. Wszelkie wymogi Unijne, które są zaimplementowane do przepisów Polskich wymagają od nas osiągnięcia odpowiednich poziomów recyklingu.
I tak w 2024r. poziom ten po raz kolejny wzrasta do 45% w stosunku do całego strumienia odpadów komunalnych wytworzonych w danej gminie. Składowanie odpadów w żadnym stopniu nie wspomaga procesu recyklingu.
Co więcej składowanie odpadów o wysokiej kaloryczności jest na dzień dzisiejszy niedopuszczalne. W mojej ocenie obchodzenie się z odpadami w taki sposób jest nieprawidłowe. Ma to swoje uzasadnienie jedynie ze strony ekonomicznej, gdyż cena za odpady przekazane do składowania wciąż jest
zdecydowanie niższa w porównaniu do cen odpadów przekazywanych na instalacje.
Z drugiej strony „budowa" sztucznych pagórków tworzonych z odpadów, czy próby pobierania gazów wytwarzanych na składowisku są niewspółmiernie drogą inwestycją w porównaniu do ilości pozyskanej energii. Spalanie odpadów na dzień dzisiejszy wydaje się jedynym słusznym rozwiązaniem.
Spalanie jest to proces, który w przypadku wytworzenia energii można określić procesem odzysku. W hierarchii postępowania z odpadami wskazać należy go zaraz za recyklingiem. Wynikiem tegoż odzysku jest zielona energia.
Negatywnym skutkiem tego procesu są popioły powstałe w wyniku spalania, które również jako odpad powinny zostać poddane odpowiednim procesom (zazwyczaj składowaniu).
W mojej ocenie, aby ten proces był jeszcze doskonalszy to mieszkańcy powinni wziąć odpowiedzialność za wytworzone przez siebie odpady w osobie Prezydenta/ Burmistrza/ Wójta. Spychanie odpowiedzialności za osiągany poziom recyklingu na prywatne firmy jest niedopuszczalne w myśl władztwa gmin nad odpadami.
Uważam, że przy dobrym zarządzaniu gmina lub zespół gmin tworzących np. spółdzielnie energetyczne mogłyby wykorzystać wytworzoną energię na cele publiczne i oddać niejako mieszkańcom koszty poniesione na prowadzenie gospodarki odpadami.
W perspektywie istnieje szansa na lepsze wykorzystane lub przetworzenie odpadów frakcji palnej, ponieważ wciąż rozwijamy swoje możliwości i jako ludzkość tworzymy ciekawe rozwiązania wielu problemów cywilizacyjnych.
Jeżeli zastanawiasz się, jak postępować z odpadami - Zadzwoń 503 811 312