Cykl życia produktu w ostatnich czasach bardzo się skrócił. Cykl życia to chwila od pozyskania surowców, przez produkcję, użytkowanie aż do wyrzucenia.

Do tej pory gospodarka stawiała na szybkie i tanie produkowanie bez możliwość lub z niewielką możliwością naprawy czy ponownego wykorzystania produktu. Aktualnie Europa idzie w kierunku, aby każda wyprodukowana rzecz przeszła przez eko-projektowanie.

Polega to na tym, że producenci już na etapie projektu będą musieli pomyśleć o tym, aby ich produkt spełniał kilka wymogów a więc:

  • Był wyprodukowany z surowców, które można przetworzyć lub w łatwy sposób zutylizować
  • Jego żywotność była możliwie najdłuższa
  • Był zbudowany z takich elementów, które po uszkodzeniu będzie można w łatwy sposób naprawić.

Gospodarka obiegu zamkniętego zmieni więc nasze podejście i niebawem będą nam potrzebni specjaliści tacy jak np.: zegarmistrzowie, szewcy, elektronicy.

 

GOZ nie dotyczy tylko produkcji, ma ona obciąć wszystkie aspekty naszego życia. Mamy o tym myśleć podczas zakupów i kierować się w stronę produktów, których opakowania albo są łatwe do recyklingu lub ich ilość jest minimalna (cieńsze opakowania butelek) lub ich wcale nie ma (warzywa, owoce bez opakowań).

Jak w gospodarstwie domowym można stosować GOZ?

Polecamy np. odpady biodegradowalne kompostować i stosować jako nawozy do roślin lub korzystać z odzieży najdłużej jak tylko można (ubrania wyjściowe po zużyciu można ubierać w domu, następnie jako odzież do prac ogrodowych a następnie jako szmata do wycierania). Jest wiele rozwiązań, które bez nakładów pracy możemy wprowadzić w życiu.

Co może zrobić Gmina, aby stosować GOZ?

Gmina może stworzyć miejsca, do których mieszkańcy przynoszą zużyte urządzenia lub takie, które są uszkodzone- dzięki temu można je ponownie wykorzystać po naprawie. Gmina może także zachęcać i edukować mieszkańców na temat ekologii i dzięki pogłębieniu wiedzy uświadamiać. .

Jeżeli interesuje Cię ten temat zadzwoń.503 811 312