Od przedsiębiorcy dokonującego importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia produktów, w tym na potrzeby własne, oraz wytwórcę wprowadzającego produkty na Polski wymaga się zapewnienia odzysku, a dokładniej poddania recyklingowi odpadów takiego samego rodzaju jak te, które wprowadza. Obowiązek ten może wykonać samodzielnie lub za pośrednictwem organizacji odzysku. Zapis ten znajdziemy w Obwieszczeniu Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 8 października 2020r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej.
Obwieszczenie dotyczy w szczególności:
- olejów smarowych otrzymanych z ropy naftowej, preparatów z ciężkich frakcji, gdzie indziej niesklasyfikowanych z wyłączeniem:
- olejów smarowych do przeprowadzania przemian chemicznych innych niż proces specyficzny
- parafiny ciekłej
- mieszanki olejów do obróbki metali, olejów zapobiegających przyleganiu do form, olejów antykorozyjnych
- olejów smarowych pozostałych oraz pozostałych olei, jeżeli są przeznaczone do produkcji olejów smarowych lub preparatów smarowych
- Preparatów smarowych, dodatków, środków zapobiegających zamarzaniu z wyłączeniem:
- preparatów smarowych- wyłącznie smary plastyczne
- środków przeciwstukowych, dodatków do olejów mineralnych i produktów podobnych
- środków zapobiegających zamarzaniu i gotowych płynów przeciwoblodzeniowych
- Opon pneumatycznych z gumy, nowe w rodzaju stosowanych w samochodach osobowych
- Opon pneumatycznych z gumy, nowe w rodzaju stosowanych w motocyklach i rowerach
- Opon pneumatycznych z gumy, nowe w rodzaju stosowanych w autobusach, samochodach ciężarowych i samolotach
- Opon pneumatycznych bieżnikowanych z gumy
- Opon pneumatycznych z gumy, nowe w rodzaju stosowanych w urządzeniach i maszynach rolniczych, pozostałe nowe opony pneumatyczne z gumy
- Opon pneumatycznych używanych
Poziom recyklingu odpadu wyrażony jest procentowo, a określa się go w drodze rozporządzenia we współpracy Ministra do spraw klimatu z Ministrem do spraw gospodarki. Wysokość tej wartości jest wynikową potrzeby tworzenia krajowego systemy odzysku i recyklingu oraz wspieraniem konkurencyjności polskiej gospodarki.
Procesy recyklingu jakim można poddać odpad opisuje szczegółowo Ustawa z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach.
Do procesów służących obliczeniu osiągniętych poziomów odzysku dla odpadów opakowaniowych i poużytkowych zalicza się procesy: R1-R9 oraz R13, natomiast do obliczenia osiągniętych poziomów recyklingu zalicza się procesy R2-R9.
Przedsiębiorca produkujący oleje smarowe z udziałem wytworzonych w kraju olejów bazowych pochodzących z regeneracji może je włączyć do poziomu recyklingu jeżeli posiada specjalistyczną instalację z procesem regeneracji, a także posiada zezwolenie na przetwarzanie odpadów lub pozwolenie zintegrowane, a wytworzone produkty spełniają normy określone przepisami.
Potrzebujesz sprawdzonego odbiorcy odpadów - zadzwoń 503 811 312.